top of page

Lavanta Yağı 'nın Faydaları


Doğa’dan Gelen Şifa: Lavanta Yağı

Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bitki çeşitlerinden olan lavanta, günümüzde de hoş kokusu ve sağladığı şifa sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan lavanta günümüzde yağ ve çay olarak tüketilmektedir. Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı, son günlerin popüler bitkisel yağlarından biridir. İnsan vücuduna birçok fayda sağlayan ‘lavanta yağı nedir, ne işe yarar faydaları nelerdir, nasıl kullanılır’ gibi merak edebileceğiniz soruların cevaplarını sizler için derledik.


Lavanta Yağı Nedir?

Doğanın insanlara sunduğu mucizevi bitkilerden biri olan lavanta, zengin içeriği sayesinde insan vücudu için sayısız fayda barındırıyor. Aromaterapide önemli bir yağ çeşidi olan lavanta yağı, bazı lavanta bitkilerinin çiçek kısmında bulunan sivri uçlardan damıtılarak elde edilen uçucu bitkisel yağ çeşitlerinden biridir.

İçeriğinde insan vücudu için satışız iyilik barındıran lavanta yağı, sakinleştirici özelliği ile dikkat çeken bitkisel yağdır. Aynı zamanda cilt için de sayısız fayda barındıran lavanta yağının güçlü bir ağrı kesici olduğu da bilinmektedir.
Lavanta Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Romatizma ağrılarını gidermeye yardımcı olduğu bilinen lavanta yağı, kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayacaktır. Lavanta yağını günlük olarak düzenli olarak kullanmanız halinde lavanta bitkisinin şifalarından yararlanabilirsiniz. Lavanta yağının cilde faydaları, ağrılara iyi gelir mi, migrene iyi gelir mi, içilir mi merak edilmektedir. Mucizevi lavanta yağının faydalarını sizler için araştırdık:

 • Stres ile Mücadelenizi Kolaylaştırır

Harika bir kokuya sahip olan lavanta bitkisinden üretilen lavanta yağı, stres hormonlarının seviyesini azaltıcı özelliğe sahiptir. Canlandırıcı aroması sayesinde zihinsel yorgunluğun giderilmesini sağlarken migren, depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkili olmaktadır. • Ağrıyı Hafifletir

Kasların rahatlamasını sağlayan lavanta yağı, baş ve romatizma ağrılarını gidermeye yardımcı olan bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Lavanta yağı, böcek, sinek ısırığı ya da arı sokması gibi durumlarda da oluşan ağrıyı hafifletme özelliğine sahiptir.

 • Çeşitli Cilt Sorunlarının Giderilmesini Sağlar

Zengin bir içeriğe sahip olan lavanta yağı, egzama, sedef ve akne sorununun cildinizde bıraktığı izlerin giderilmesinde de etkilidir. Aynı zamanda lavanta yağı, yaraların ve yanıkların giderilmesinde de etkili olmaktadır. • Sindirim Sisteminizin Çalışmasına Destek Olur

Düzenli olarak tüketildiği takdirde lavanta yağı, bağırsaklarınızın hareketliliğini arttırarak hazımsızlık, mide bulantısı, ishal gibi hastalıkların giderilmesine de yardımcı olur.

 • Saçlarınızı Güçlendirir

Saçları ve saç derisini besleyen lavanta yağı, kepek sorunu ile başa çıkmanızda size yardımcı olacak bir üründür. Aynı zamanda lavanta yağı, saçlarınızın daha sağlıklı bir biçimde uzamasını da destekliyor.

 • Kan Dolaşımının Artmasında Etkilidir

Yüksek kan basıncı seviyesinin düşürülmesinde etkili olan lavanta yağı, düzenli tüketildiğinde kan dolaşımını artırdığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte lavanta yağı, kalp rahatsızlıkları ile başa çıkmada etkilidir.

 • Solunum Rahatsızlıklarını Giderme Özelliği

Lavanta yağının boğaz enfeksiyonları, astım, sinüs tıkanıklığı, nezle, grip, bademcik iltihabı gibi solunum rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Lavanta yağını bu gibi rahatsızlıklarınızın giderilmesinde kullanacaksanız boynunuza, göğsünüze veya sırtınıza uygulayabilirsiniz. • Ruh Halini İyileştirmeye Yardımcı

Lavanta yağı, etrafa yaydığı hoş koku sayesinde kişiyi rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir etki göstermektedir. Kokusu sayesinde lavanta yağı, sinirlerinizin yatışmasını sağlayarak stres seviyelerini en aza indirir.

 • Uyku Kalitesini Artırmada Etkilidir

Lavanta yağının sakinleştirici özelliği sebebiyle uykunuzun kalitesini %60 artırdığı tespit edilmiştir.

 • Mantar Enfeksiyonlarında Etkilidir

Lavanta yağı, içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle çeşitli mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.

 • Baş Ağrılarında Etkilidir

Lavanta yağının sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Lavanta yağı baş ağrısı Özellikle stres kaynaklı baş ağrıları için bir bardak suya lavanta yağı damlatarak bu karışımı koklamak iyi gelecektir.

 • Burun Tıkanıklığında Etkilidir

Kaynayan bir suya damlatacağınız 2-3 damla lavantayı belirli aralıklarla koklamak burun tıkanıklığınızı geçirecektir.

 • Uyuyamıyorum diyenlere lavanta yağı çözümü

Uyumakta zorluk çekenler lavanta yağını avuç içlerine bir iki damla sürebilirler. Yine kokusu ağır gelirse bu işlemi ayaklarına sürerek de gerçekleştirebilirler. Rahatlatıcı etkisi olan lavanta yağı bu sayede uyumayı kolaylaştırmaktadır.
Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağ çeşitleri arasında yer alan hoş kokulu lavanta yağını sabah, öğle ve akşam olmak üzere tok karnına günde üç kere suyun içerisine birkaç damla damlatarak içebilirsiniz. Bunun dışında lavanta yağının cilt lekelerini gidermesini ve cildinize fayda sağlamasını istiyorsanız masaj yaparak haricen cildinize uygulayabilirsiniz. Lavanta yağının saçlarınızda kullanmak istiyorsanız saç bakım yağınızın içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatarak kullanabilirsiniz.

Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa lavanta yağını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.
Orijinal Lavanta Yağı Ürünleri Uygun Fiyat Seçenekleri ile UrunBakiyorum.com Online Mağazamızda!

Bitkisel ürünler üreten çeşitli markaların lavanta bitkisinden geleneksel üretim biçimine uygun koşullarda ürettiği orijinal lavanta yağı ürünlerini UrunBakiyorum.com online satış mağazamızda yer alan Güzellik & Bakım & Kozmetik kategorisi içerisinden inceleyerek adresinize sipariş edebilirsiniz. Kategori içerisinde bulunan lavanta yağı ürününü en ucuz satış fiyatları ile online mağazamız üzerinden satın alabilirsiniz.

コメント


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page